Czym jest ostra alergia pokarmowa
Ostra (natychmiastowa) alergia pokarmowa – to nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna organizmu powodująca występowanie różnych objawów klinicznych. Objawy te zawsze przyjmują tę samą postać i zawsze występują po spożyciu tego pokarmu, na który dana osoba jest uczulona.
Wyróżniamy 4 typy mechanizmów powstawania reakcji alergicznych, w tym trzy zaangażowane są w alergię pokarmową. Oto one:
1
Reakcja anafilaktyczna
Pierwszy mechanizm: reakcja anafilaktyczna, natychmiastowa z udziałem IgE – przeciwciała, które po kolejnym dostaniu się alergenu do organizmu wywołują określoną, charakterystyczną reakcję. Objawy występują w 30 min do 2 godzin po kontakcie z alergenem.
2
Cytotoksyczny
Drugi mechanizm: tzw. cytotoksyczny, z udziałem przeciwciał IgG, IgM. Po dostaniu się do organizmu gospodarza alergenu powstają przeciwciała IgG i IgM, które spłaszczają różne komórki, najczęściej układu krwionośnego. Kiedy dojdzie do kolejnej ekspozycji alergenu, te opłaszczone komórki ulegają zniszczeniu.
3
Kompleksy immunologiczne
Trzeci mechanizm: wywołany przez kompleksy immunologiczne. Przeciwciała IgG i IgM –krążące kompleksy nie wydalane są z organizmu, zalegają w naczyniach krwionośnych, powodując ich uszkodzenie i wywołują objawy chorobowe.
4
Typ komórkowy
Czwarty mechanizm: typ komórkowy opóźnionej alergii pokarmowej. Objawy występują w 2-3 dobie od kontaktu z alergenem i trwają do kilku tygodni. Biorą w nim udział uczulone limfocyty T (komórki układu odpornościowego) i substancje, które limfocyty wyrzucają z siebie pod wpływem alergenu. W tym mechanizmie powstają wypryski kontaktowe, pokrzywki, kiedy np. czynnik pokarmowy alergizuje bezpośrednio tkankę skórną.