Przebieg testu cytotoksycznego


Test cytotoksyczności jest testem wykonywanym in vitro, czyli poza organizmem pacjenta. Metoda działania testu polega na połączeniu niewielkiej ilości krwi osoby badanej ze śladową ilością produktu spożywczego lub substancji chemicznej w płynnej postaci.

Antygen wprowadzany jest między dwie powierzchnie, co umożliwia równomierne wysychanie i rozmieszczenie badanej substancji na obydwu powierzchniach. Następnie po okresie inkubacji dokonuje się oceny białych krwinek pod mikroskopem, który połączony jest z komputerem z odpowiednim oprogramowaniem.


 

Czterostopniowa skala oceny stopnia nasilenia opóźnionej alergii pokarmowej

(reakcja alergiczna obserwowana pod mikroskopem w testach cytotoksycznych in vitro)

0. Brak reakcji

Zdjęcie przedstawia prawidłowy obraz krwi żylnej. Brak reakcji alergicznej w kontakcie z antygenem zawartym w pożywieniu. Białe krwinki charakteryzuje okrągły, regularny kształt. Erytrocyty owalne z widocznym zagłêbieniem w centralnej części komórki.

1. Pierwszy stopień reakcji

Zdjęcie przedstawia reakcję alergiczna pierwszego stopnia. Dochodzi do pojedynczych uszkodzeń leukocytów w kontakcie z antygenem, który wywołuje słabą reakcję odpornościową. Na skutek reakcji, białe krwinki ulegają uszkodzeniu.

2. Drugi stopień reakcji

Zdjęcie przedstawia reakcję alergiczną drugiego stopnia. W następstwie kontaktu krwi z antygenem zniszczeniu uległa prawie połowa białych krwinek. Czerwone komórki krwi uległy rulonizacji, wskutek czego nie są w stanie skutecznie spełniać swojej funkcji.

3. Trzeci stopień reakcji

Na zdjęciu widać silną reakcję alergiczna w odpowiedzi na kontakt z antygenem. Uszkodzona jest ponad po³owa białych krwinek. Płytki krwi tworzą skupiska i opłszczają leukocyty, które następnie obumierają. Błona komórkowa białych krwinek zostaje przerwana, przez co zawartość komórek wraz z toksynami uwalniana jest do krwi.

4. Czwarty stopień reakcji

Na zdjęciu obserwujemy bardzo ostrą reakcję alergiczną, w przebiegu której błona komórkowa leukocytów została rozerwana, a ich zawartość uwolniła się do krwi. Obumarciu uległy prawie wszystkie leukocyty.